بررسی عوارض استمناء - پاسخ به سوالات متداول شما در مورد خودارضایی

بررسی عوارض استمناء

در افتادی چو با شمشیر نفس و در نیفتادی / به میدان ها توانی کار بست این پهلوانی ر

پاسخ به سوالات متداول شما در مورد خودارضایی

mostafa2m.blogfa.com

پاسخ به چند سوال متداول در زمینه ی استمناء:

۱) در استمناء از بدن منی خارج می شود، در سكس با جنس مخالف هم  منی خارج می شود، پس چرا می گويند جلق زدن ضرر دارد؟!

اين يكی از سؤالات بسيار رايج است و بعضی با همين استدلال خود را قانع می كنند كه استمناء یا همان خود ارضایی هیچ ضرری ندارد و درست مثل سکس با جنس مخالف است. در پاسخ به اين سؤال بايد گفت در سكس با جنس مخالف به دلیل وجود تماس بدنی، مغز و قوای عصبی محيطی مجازی به وجود نمی آورند (يعنی فرد بر خلاف زمان جلق زدن خود را در محيط ديگری احساس نمی كند چون هر چه را كه نياز دارد پيش رويش هست). با توجه به اين پزشكان حساب كردنند انرژی ای كه فرد در يك بار استمناء مصرف مي كند 30 برابر انرژی ای است كه در يك بار سكس مصرف می كند، برای درک بهتر می توان این مثال را مطرح کرد که اگر يك نفر 3 بار در هفته جلق بزند، درست مانند اين است كه 90 بار سكس داشته! یا به بیان دیگر اگر كسی يك بار استمناء كند معادل اين است كه نیم ساعت به طور مداوم از بينی اش خون بيايد. بنابراين جلق زدن با سكس طبيعی بسیار فاصله دارد.

 

 ۲) آيا آمدن منی در خواب و دیدن خواب جنسی طبيعی است؟ آیا ضرری هم دارد؟

دیدن خواب جنسی و خارج شدن منی، نه تنها هیچ ضرری ندارد بلکه بسیار خوب هم هست زیرا هم از نظر روحي و هم از نظر جسمي موجب تخليه شما مي شود  حتی اگر کسی دو سه بار در طول هفته جنب شود (انزال در خواب) بازهم این اتفاق می تواند کاملاً طبیعی و بدون ضرر باشد، البته باید به این نکته توجه داشت كسانی كه بيش از حد در طول روز به سكس فكر می كنند، دفعات دیدن خواب جنسی و جنب شدن آنها از حد عرف خارج شده و اين تا حدودی مضر است.

۳) آیا خود ارضایی برای دختران هم ضرر دارد؟

 mostafa2m.blogfa.com


خود ارضایی برای دختران (استشها) نیز بسیار مضر است و اکثر عوارض روحی روانی گفته شده در مورد پسران، در دختران نیز صادق است. از مهمترین عوارض جسمانی ناشی از خودارضایی در دختران می توان به آسیب رسیدن به پرده ی بکارت، ضعیف شدن قوای جنسی، احساس درد در هنگام قاعدگی و بی نظمی آن، اختلال در رشد سیستم عصبی مغز، خستگی، از دست دادن انرژی و سرزندگی و طراوت دخترانه، کاهش قدرت حافظه، عدم تمایل به جنس مخالف، ناباروری (البته در شرایط حاد) همچنین رو به افول قرار گرفتن زیبایی و برق چشمان و کاهش توانایی جذب جنس مخالف اشاره کرد.(البته باید به این نکته توجه داشت که خود ارضایی در صورتی می تواند باعث پاره شدن پرده ی بکارت شود که همراه با اعمال فشار و تحریک شدید آلت تناسلی باشد وگرنه خود ارضایی بدون اعمال فشار و تحریک شدید -علی رغم وجود عوارض بسیار زیاد دیگر و احتمال آسیب رسیدن به پرده ی بکارت- باعث پاره شدن پرده ی بکارت نمی شود.)

 

۴) آيا دارويی  برای ترك جلق زدن وجود دارد؟

تا به حال به طور خاص دارويی برای ترك استمناء درست نشده ولی موادی هستند كه انسان را از نظر جنسی ضعيف می كنند. اين مواد عموماً عوارض جبران ناپذيری مانند ناباروری بعد از ازدواج (عقيم شدن)، تخريب سلول های مغزی و ... دارند.

 

۵) اگر با انجام راه های گفته شده در ترك استمناء موفق به ترك آن نشديم، چه كنيم؟

در اين صورت سريعاً به يك روانپزشك مراجعه كنيد تا با متد های جديد پزشكی و روش های درمانی خاص به شما كمك كند.

 

۶) اگر نتوانیم خود را کنترل کنیم و مجبور شویم جلق بزنيم، بهتر است چگونه اين عمل را انجام دهيم؟

اگر به دلايلی مجبور شدید جلق بزنيد، نشسته و با استفاده از مواد چرب كننده اين عمل را انجام دهيد و بعد از استمناء حتماً ادرار كنيد و اجازه دهيد منی به صورت كامل خارج شود. البته گمان نكنيد با اين كارها استمناء ديگر ضرر ندارد؛ اين عمل هم تمام مشكلات جسمی و روحی روانی گفته شده را دارد فقط در لحظه ی استمناء به بدن فشار کمتری می آيد.

 

۷) آیا انجام کارهای عبادی، در راه ترک استمناء فایده ای هم دارد؟

اگرچه ما در این وبلاگ بیماری استمناء را از دید پزشکی بررسی می کنیم و خیلی با مسائل اعتقادی کاری نداریم، ولی تجربه نشان داده کارهایی نظیر خواندن نماز، مطالعه ی کتب مقدس از جمله قرآن، قرار دادن خود در محیط های معنوی و روحانی، یاد کردن خدای بزرگ و کمک خواستن از او بسیار بسیار مفید و اثر بخش می باشد!

                                                mostafa2m.blogfa.com

 

من خود نمی دانم چه سرّی در این خواندن نماز نهفته است، ولی بارها و بارها دیده ام، بسیاری از بیماران استمناء، از نماز خواندن به عنوان ابزاری بسیار مفید و نقطه ی عطفی در راه ترک استمناء یاد کرده اند. به قول آن آیه ی معروف قرآن : "همانا نماز شما را از زشتی ها و بدی ها باز می دارد"، باشد که چنین شود...

۸) چرا بعضی ها سه، چهار سال است که استمناء می کنند ولی این عوارض و مشکلاتی را که می گویید در آن ها وجود ندارد، آیا نمی توان به این نتیجه رسید که استمناء ضرر ندارد؟

بله، احتمال دارد افرادی خوش بنیه بوده و حتی بعد از پنج،شش سال جلق زدن هم هیچ یک از عوارض استمناء را در خود نبینند، ولی مطمئن باشید در صورت افراط در این کار، بالاخره زمانی فرا خواهد رسید که پیوسته سرشان درد می گیرد، دستانشان می لرزد، چشمانشان تار می بیند، گوششان وزوز می کند، بیضه هاییشان کوچک می شود، بی حوصله و گوشه گیر می شوند و بعد از ازدواج هم نمی توانند آن طور که باید و شاید همسرشان را از نظر جنسی ارضاء کنند!

شما خیلی بهتر از من می دانید که سیگار کشیدن بسیار مضراست و درباره ی عوارض آن بارها و بارها در رسانه ها به طرق مختلف مطالبی منتشر شده، ولی کسانی که سیگار می کشد به راحتی تا ده، پانزده سال به طور مشخص هیچ یک از آن عوارض را در خود نمی بیند، آیا می توان به این نتیجه رسید که سیگار کشیدن ضرر ندارد؟!

۹) آیا عوارض جسمانی و روانی استمناء بعد از ترک آن از بین می روند؟

اگرچه نمی توان به این سوال پاسخ مطلق داد و باید نوع عوارض و شرایط و مرحله ای که بیمار مبتلا به استمناء در آن قرار دارد را مد نظر داشت ولی قاعده ی کلی آن است که عوارضی مانند لرزش دست، وزوز گوش، کمردرد، دیدن نقاط سیاه در حوزه ی دید، سردرد های مزمن،خواب آشفته، بی حوصلگی، استرس و افسردگی به مرور زمان از بین می روند و بدن به حالت طبیعی خود باز می گردد و فرد از نظر روانی احساس شادابی می کند ولی نمی توان انتظار داشت مثلاً شماره ی چشم کسی که به علت استمنای زیاد چند نمره بالا رفته به حالت طبیعی برگردد یا اندازه ی بیضه ی کسی که در اثر افراط در استمناء خیلی خیلی از اندازه ی طبیعی کوچک تر شده (مثلاً نصف یک بند انگشت) به اندازه ی اولیه و مناسب  بازگردد.

اکثر افرادی که با کارهایی نظیر دور کردن منابع تحریک کننده ی جنسی و تقویت اراده توانستند استمناء را کنار بگذارند، شاهد آن بوده اند عوارض جسمانی و روانی  ناشی از استمناء به مرور زمان ازبین رفته و بدن مجدداً سرزندگی و طراوت قبلی خود را به دست آورده است.

۱۰) تا به حال چند بار تصمیم به ترک استمناء گرفتم ولی هر بار موفق نشدم و الآن شدیداً احساس نا امیدی می کنم و به خاطر اراده ی ضعیفم از خودم متنفر شده ام، می گویید چه کنم؟

دوستان خوب من، ترک استمناء کار سهل و ساده ا ی نیست، اتفاقاً برعکس، کار بسیار سختی نیز می باشد! شما دارید با قوی ترین و سرکش ترین نیروی غریزی یعنی نیروی شهوت آن هم در شرایطی که این همه عوامل تحریک کننده ی جنسی وجود دارد مبارزه می کنید بنابراین احتمال دارد شما چند بار تصمیم به ترک استمناء بگیرید ولی موفق نشوید اما نباید احساس ناامیدی کنید و با خود بگویید "من اراده ای ضعیف دارم وهیچ وقت نمی توانم جلق زدن کنار بگذارم!"، این خیلی غیر طبیعی نیست که شما چند باری در راه ترک استمناء شکست بخورید ولی نباید امیدتان را از دست بدهید و مایوس شوید و خودتان روی خودتان تاثیر منفی بگذارید به خودتان تلقین کنید فردی بی اراده هستید!

باید هر بار قاطعانه تصمیم بگیرید که دیگر استمناء نکنید و این را مد نظر داشته باشید که خیلی ها قبل از شما بودند که چند باری در راه ترک استمناء شکست خوردند ولی بالاخره توانستد با دوری کردن از منابع تحریک کننده و تقویت اراده، استمناء را کنار بگذارند.

و این را هم بدانید با اراده ای که شما به واسطه ی ترک استمناء و مبارزه با نفس به دست میاورید، شمشیری به دست دارید که برنده تر از هر شمشیر دیگری است و با این اراده می توانید کوه آهن را آب کنید! به قول پروین اعتصامی:

در افتادی چو با شمشیر نفس و در نیفتادی / به میدان ها توانی کار بست این پهلوانی را

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و هشتم خرداد ۱۳۸۸ساعت 18:39  توسط مرادی  |